Vývojová kineziologie ve fitness – Opravdu je i pro vás?

Publikováno: 18. srpna 2015

Master trenér Vašek Rázl patří mezi největší odborníky na vývojovou kineziologii v oboru fitness. Je to pár dní, kdy nevěřil vlastním očím…

„Četl jsem nedávno upoutávku jedné firmy zabývající se vzděláváním trenérů a instruktorů na školení vývojové kineziologie. Zaujal mě hned úvod: „Je třeba si uvědomit, že ne pro každého je tato metoda vhodná.“ Cože?! Jak „není pro každého“?! Ale to nebylo všechno… Dále autoři tohoto promo článku zdůraznili obavy, že je nebezpečí, že začne vítězit vadné držení těla.

Už podle tohoto prvního odstavce textu je patrné, že vůbec nepochopili základní princip – podstatu vývojové kineziologie.

Tak předně vývojová kineziologie není žádná metoda, ale zmapování přirozené lidské motoriky. Člověk jí nevymyslel, ale získal od přírody. Jen nechat tělo si vzpomenout, jak se pohybovalo na začátku, nezatížené žádnými vlivy.

Samozřejmě, že lidská motorika a lidská fyziologie je vhodná pro každého. Nebo bychom snad měli cvičit podle motoriky klokana či nosorožce?

Problémy s držením těla máme právě proto, že se od specifických hybných vzorců lidské motoriky oddalujeme. A čím víc se k ní zase navrátíme, tím účinněji nám to v odstraňování nevhodného držení těla pomáhá.

Vašek Rázl během unikátního školení Core
Vašek Rázl během unikátního školení Core

Pokud u někoho začne vítězit vadné držení těla, tak je na trenérovi, aby se tak nedělo. Vývojová kineziologie je základem pro světově uznávanou Vojtovu metodu, která právě slouží pro odstranění, nebo výrazné zmírnění následků vadného držení těla. Pokud respektujeme základní principy specifické lidské motoriky, dojde k aktivaci ideálních svalových souher a zapojení správných svalových řetězců. Všichni, s výjimkou těch, kteří přišli na svět s poškozeným řízením centrální nervové soustavy, se rodíme se schopností svalových synergií.

Ty vedou člověka k napřímení a pohybu vpřed. Páteř se začíná napřimovat, takže vývojová kineziologie je vhodná pro kyfotiky. Vzpřimuje se pánev, takže i hyperlordotici můžou zajásat. Kdo má problémy s rameny, kyčlemi, s krční páteří, pro toho je způsob trénování na principu vývojové kineziologie velmi přínosný.

Názorná ukázka:-) Václav Rázl školí na principech Vývojové kineziologie
Názorná ukázka:-) Václav Rázl školí na principech Vývojové kineziologie

Podmínkou ale je, aby pravidla lidské hybnosti chápal především ten, kdo ji vyučuje!

Vývojová kineziologie není jen cvičení ve vývojových řadách, ale veškeré naše fungování, každý náš pohyb. Jak sedíme, stojíme, nebo chodíme, jakým způsobem manipulujeme s různými předměty.

Na druhou stranu… pokud netušíme, jaké svalové souhry se mají zapojit v určité pozici, kde se máme opřít a proč, tak pouze ležíme na zádech s nohama nahoře a v žádném případě se nejedná o cvičení v pozici třetího měsíce. Pokud nechápeme, že hlava je nositelkou smyslových orgánů, a že se tedy musí volně hýbat do všech směrů, tedy i do velkého záklonu, tak pouze poleháváme na břiše, ale rozhodně se nepohybujeme v pozici „symetrická opora o lokty“. Ano, záklon bez důvodu přetěžuje spojení lebky s atlasem, ale myšlenka a idea k pohybu je základem vývojové kineziologie. Bez ní jen těžko dojde k napřímení páteře.

Neexistuje pro nás nic přirozenějšího a fyziologičtějšího, než to s čím se narodíme. Stačí jen chápat a rozumět proč, co a jak…Z takového pohybu pak vytěží každý člověk maximum. Úplně každý!

Václav Rázl“

Chcete potkat Vaška Rázla a osobně se ho zeptat? Přihlašte se na kongres 3DFITNESS Pohyb a zdraví v Praze

 

 



Warning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75
//www.