Shyb bez chyb – 5 tipů na lepší provedení

Publikováno: 25. dubna 2016

Shyb je populární cvik a byla by určitě velká škoda ubírat mu na kráse a efektivitě chybným provedením. Nemusíte. Shybujte tak, jak vaše tělo nejlépe dokáže a nepropadněte do šedi a průměrnosti špatných přítahů. Tady je 5 tipů, jak na to.

Autorem následujících řádek je trenér Robert Chott. Jeden z autorů osnov certifikovaného kurzu Osobní trenér a také lektor školení dvou základních prvků ve fitness TAHU a TLAKU.

Na jeho školeních, které vycházejí z principů Vývojové kineziologie se dozvíte (zdaleka nejen) o shybu mnohem víc. A pozor… Robert je vždycky připravený – stejně jako my všichni – k otevřené diskusi. Mrkněte na náš Facebook.

A teď konečně…

Jak udělat shyb bez spousty zbytečných chyb? Otázka je v zásadě prostá. Stejně prostá je i odpověď. Bohužel není už tak jednoduché všechny aspekty odpovědi  naplnit. Každopádně následujících pět bodů vaše provedení určitě posune.

Náš tip: Po školení budete při pohledu na tyto obrázky bezpečně vědět, které provedení je správné.

Dvojfotka

1. „Kluci ve fitku říkali, že to není shyb, když se dole úplně nevyvěsím…“ 
Visem to většinou všechno začíná. I v tak banální věci, jako je zavěšení se na hrazdu, je ale pár úskalí, která pošlou vaše snažení kvapem ke dnu. Aby byla dráha pohybu co největší a tím pádem cvik náročnější, je potřeba aby tělo došlo co nejhlouběji pod hrazdu. Co nejhlouběji, ale při zachování jistých pravidel. Pokud se plně poddáte gravitaci a spočinete na hrazdě jako maso na háku, nečekejte, že váš shyb bude nést znaky zdraví prospěšného silového pohybu. Docílíte akorát nestabilní vazby hrudník – lopatka – paže, kterou budete muset při první snaze o přitažení opravit a nebo v ní zůstanete i v průběhu pohybu a pak už nejste funkčně se pohybující jednotka. Lopatky musí být taženy svaly do abdukce a být svázány s hrudním košem, jedině tak se bude moct hrudní páteř napřimovat, což je velice žádaný jev.
2. „Aby měl shyb ten správný efekt, musí dojít k maximální kontrakci zádových svalů…“ 
Pokud patříte mezi tu skupinu lidí, která dobrovolně a se zcela jasným cílem buduje objem veškeré svalové hmoty, kvůli vizuální stránce, pak je maximalizace kontrakce jistě žádaná. A budete jí tedy nejspíš potřebovat i u shybu. Tam maximálního zkrácení zádových svalů docílíte extenzí páteře a addukcí lopatek. Jak latissimus, tak trapéz i rombické svaly budou pracovat na uzavření zad a kompresi páteře. Takže pro objem fajn, ale s obrovskými kompromisy, které jsou po zdravotní stránce nepřípustné.
shybblack-and-white
3. „… a nahoře musíš bradou nad hrazdu, jinak Ti to nebudu počítat.“
Zase jsem u rozsahu pohybu. Stejně jako dole můžete nasekat řadu chyb, tak nahoře je situace obdobná, ne-li horší. Snaha o přitažení se za každou cenu co nejvýš zpravidla způsobuje zařazení celé řady nevhodných pohybových vzorů do shybu. Dočkáme se opět addukce lopatek, bederní hyperlordózy a předsunu hlavy. Nic z toho vás funkčně nikam neposune. Takže ano, dostaňte se co nejvýš jak to jen jde, při dodržení korektní techniky a s napřímenou páteří.
shybimages
4. „Jaká je správná šíře úchopu?“
Tady to je snadné. Žádná. Změnou postavení rukou docílíte odlišného zapojení, některých svalových skupin. Můžete tak procvičit širší paletu svalových vláken a nemusíte přitom měnit nářadí. Ať už ale cvičíte podhmatem či nadhmatem, na široko či na úzko, s palcovým či bezpalcovým úchopem, věřte, že při správné technice budete vždy stoupat za svým cílem po cestě, která těží sílu z fyziologie lidského těla.
5. „Co s nohama?“
Někdo přitahuje kolena, někdo zanožuje, jiný kříží nohy, další zkříží i zanoží a někomu prostě jen tak visí. Ani jedno není ideální. Všem variantám chybí to zásadní. Opora. Aby se vaše tělo mohlo v prostoru napřímit, potřebuje se mít o co opřít. A nemusí se vždycky jednat o fyzickou oporu, někdy postačí myšlenka. Představa opřených chodidel napřímí celé tělo na cestě k hrazdě. Shyb za vás neudělá, ale pomůže lehčímu provedení.


Warning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75