Pekáč buchet do 7 dnů – Sed leh na zakázané listině?

Publikováno: 31. května 2016

Klasickému cviku „sed – leh“, zdá se, odzvonilo. Konečně si někdo všiml, že není ani zdravý ani účinný a ledy se hnuly. Proč armády několika zemí vyřadily sed lehy ze svých přijímacích testů?

O tom se nedávno podrobněji rozepsal britský Daily Mail.

Jakub Wurzel
Master trenér Jakub Wurzel (a nejen on!) má ohledně sedů lehů jasno. Souhlasíte s ním?  Přečtěte si názor, podnětná slušná diskuse na našem facebooku samozřejmě vůbec nevadí.

Dokonce s ní počítáme! Co si myslí Jakub:

Zázraky na počkání, nemožné do 24 hodin

Hoďte kamenem kdo jich „pár“ během svého života neudělal a hoďte květinou kdo je stále dělá. Populární břišní pekáče, alias rychlé patnáctiminutovky, během kterých nasekáte sedů-lehů „půl miliardy opakování“ s další partou buchet-chtivých.

A to ani nemluvím o tom báječném pocitu, jak to pálí, svaly hoří a úplně cítíte, jak se vám zužuje pas, jak hubnete a už si vás vybírají na titulní stranu Ženy a Život.

DCF 1.0

Sklapovačky vidíte v každém fitku, u vrcholových atletů, na dětských  školních olympiádách, jako fyzické testy ozbrojených složek….

Ale ejhle. Ledy se hnuly

Konečně někdo vytáhl hlavu z míst, kam nepatří, použil ji, lehce s ní potřepal, obsahem zamíchal.
A výsledkem je:

 Americká armáda začala stahovat sedy lehy z požadavků fyzické zdatnosti pro přijetí a testování u některých svých vybraných jednotek. 

Jak chytré americké hlavy konstatují, při cyklickém stále se opakujícím pohybu páteře, kdy je páteř flektována (ohýbána), dochází k příliš velkému tlaku na páteř se zvyšujícím se rizikem výskytu výhřezu meziobratlové ploténky.

sedlehthumbnail
Ve zmiňovaných kruzích sed-leh dokonce nazvali „staromódním cvikem, jehož příčinou jsou většina zranění zad“.

V současnosti je prvních 10 000 amerických vojáků zahrnuto v pilotním programu testování s vyřazením sedů–lehů ze své fyzické přípravy

 Statistiky amerických námořních jednotek totiž přisuzují na 56% zranění zad právě tomuto cviku. 

V Kanadě jsou ještě o krok dále

Kanadská armáda tento cvik již odstranila kompletně a namísto něho zařadila komplexní pohyb zvedání břemene (sandbag 22kg) ve stoji. Tomu se říká otočka o 180 stupňů.

NotSitupsCrunches
Úplně vidím jak klient, který přišel „nasekat“ břicho, bude radostí poskakovat z vidiny mrtvých tahů.

Hmm, jaká to změna.  Výsledky programu u americké armády by měly být k dispozici v letních měsících.

Tak uvidíme, jestli budu tento článek přepisovat, nebo se hrdě bouchat do prsou, že to co se snažíme vštěpovat budoucím osobním trenérům, kondičním koučům, instruktorům skupinových lekcí, je realita dnešní doby.

Co učíme

  • Jak správně provádět sed-leh, pokud si ho nedokážete odepřít a jste zastánci školy „co bolí to sílí“.
  • Ale především, že nejlepší sed-leh je ten, který jste nikdy neudělali. Existuje mnoho zdravých a účinných cviků, díky kterým se dostanete k cíli. A ten pekáč buchet bude!
Místo konání: Praha
Začínáme: listopad 2016