Tenhle sport není pro mladý aneb TENIS je někdy naopak

Publikováno: 28. června 2017

Před pár dny mě oslovil redaktor Hospodářských novin, jestli bych s ním nemohl udělat rozhovor na téma kondiční přípravy u tenistů, speciálně pro Honzu Šátrala, který se letos poprvé podíval do Davis Cupového týmu.

Když jsme s redaktorem Ondřejem Houskou strávili čas nejen u tréninku, kde mohl vidět jakým způsobem s Honzou trénujeme, ale také poté u stolu, kde jsme se bavili o dnešním tenise, zjistili jsme, že si ve spoustě věcí notujeme. Ondra se ve sportu orientuje velmi dobře a je to opravdový profesionál.

Jsem velmi rád, že tento článek napsal, i když se na první pohled může zdát, že je více vědecký a nudný. Opak je pravdou. Je reálný až moc.

Ve vrcholovém tenise se už nějakou dobu pohybuji. Dlouho jsem mlčel a hleděl si své práce. Stále si myslím, že je to nejlepší cesta. Sleduji, jak jiní kondiční trenéři střílí do vlastních řad. Každou chvíli se objeví v novinách nebo na sociálních sítích různé články s novým “závratným” přístupem. Podložené samosebou “neotřesitelnou vědou” a výzkumy. To je vše velmi hezké a já se také nechám rád inspirovat. Jako kondiční trenér totiž musíte být svým způsobem openmind člověk, dle mého názoru, a zároveň také člověk s tahem na bránu a umět si stát za svým. VYBALANCOVAT tyto dvě veci ovšem není jednoduché. Někdy trenérské EGO hodně vystoupí a je zle. Univerzální návod jak na to neexistuje!!!

Pojďme ale zpět k tématu kondiční přípravy v TENISE. V článku, který vyšel v Hospodářských novinách toho sice moc není, ale je tam jedna podstatná věta – TRÉNINK ŠITÝ NA MÍRU!!! A tady vidím já velký kámen úrazu. Nebudu se o nikoho otírat a střílet do vlastních řad. Ať si sáhne každý trenér do svědomí sám. Je to takové současné zaklínadlo, které všichni víme, že funguje, ale někdy se tím moc kondiční trenéři neřídíme.

No a tady se nabízí zajímavá otázka. Může kondiční příprava ovlivnit průměrný věk vítězů Grandslamů??? Já myslím, že ANO. A když ano, tak které budou tedy rozhodující faktory?!

Dle mého názoru jsou dvě hlavní věci, které jsou z hlediska kondiční přípravy jiné u mladých hráčů a u těch ostřílených matadorů. První je OBJEM. Starší hráči mají prostě více natrénováno – jak já říkám naspořeno jako v bance. Za všechny ty roky tvrdé práce se jim to prostě a jednoduše nasčítalo a jejich tělo je pak více adaptováno – rozhodující u adaptace je nejen síla podnětu, ale také délka či počet opakování podnětů a těch mají matadoři prostě více.

Za druhé hraje roli i náročnost na kondiční trenéry resp. celý tým. Myslím si a mám i tu zkušenost, že zkušenější tenisté více dbají na výběr svého trenéra. Na základě předešlých, třeba někdy negativních, zkušeností lépe vybírají svého kondičního trenéra a více “kondiční přípravě” důvěřují.

Ví, že jen na talent a šikovnost dnes tenis hrát moc dobře nelze. Proto u mladých hráčů kolikrát kondičního trenéra ani neuvidíte a když, tak bude mít roli jakýsi druhých houslí nebo to bude klubový trenér, který bude dělat kondice hromadnou formou s více hráči. U ostřílených borců zase naopak na turnaje jezdí třeba jen kondičák a hraje daleko důležitější roli než u mladých hráčů.

Jako třetí (bonusový faktor) vidím, že kondiční trenéři u starších hráčů hrají důležitou roli pro udržení hráče co nejdéle na tour bez zranění. Alespoň Ti rozumnější. Protože tenisový rok je velmi dlouhý a bodování je spravedlivé ale nekompromisní – malý výpadek kvůli zranění a jste o x příček dole.

V přiloženém videu můžete vidět pár našich oblíbených cvičení na antuce. Hlavním cílem tréninku byly dokluzy (specifické pro pohyb na antuce), stabilita ve výpadech a rotace (důležitá při úderu).

Celý článek s videem můžete zhlédnout v Hospodářských novinách.

Chceš se i ty stát dobrým trenérem? Chceš si tento a mnoho dalších tréninků vyzkoušet na vlastní kůži? Tak neváhej a zaregistruj se na unikátní kurz Osobního trénéra.

Více o kurzu

 

filip
Autor článku: Filip Raptopulos
Filip na výšce s jedním kamarádem hráli soutěž o to, kdo posbírá nejvíce různých školení a instruktorů. Záhy ale zjistil, že to není vše a vydal se cestou, která je mu šitá na míru a ve které se cítí dobře… To je pro něj TRX cesta. Dnes a denně využívám spoustu fitness modalit, ale TRX je best. Proto tím v současné době „drtí“ profesionální tenisty a další profíky ze sportovního či běžného světa.

V 3DFA se s Filipem můžete potkat na školeních: TRX FTC, Kondiční trenér dětí a mládeže, Kurz osobního trenéraWarning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75