David Egydy – Rozhovor s českým bobistou

Publikováno: 5. prosince 2017

Pojďme se podívat do světa bobistů s Davidem Egydym, který nás zavede do svého profesního i tréninkového života. David v současné době trénuje na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu.

Nejprve si však pojďme říct pár informací o Davidovi:
Pozice: brzdař
Váha/výška: 190cm/100kg
Narozen: 16.2.1983

David se stal mistrem ČR ve slalomu, vícemistrem ČR v trojskoku, mistrem ČR ve skicross, získal 2. místo na Freeride Championship Kanada 2009, byl také nejlepší Čech na CrossFit Games Open 2013 a je majitel firmy Czech Beast.

Kdy a jak tě napadlo, že se staneš bobistou?

Možnost začít jezdit na bobech vznikla, když jsem byl v Kanadě na takových delších prázdninách. Žil jsem dva a půl roku ve Whistleru, což je ráj pro skiery a bikery. Zde jsem po čase začal chodit na CrossFit, tehdy ještě jako řadový člen místního CF boxu a taky jsem se seznámil s kamarádem z bobového týmu a to přímo na dráze, kde se jel olympijský závod, na který jsme si koupili lístky. Slovo dalo slovo a po návratu domů jsem nejdříve 3 roky rozjížděl CrossFit a pak zkusil poprvé boby.

Popiš nám trochu tvoji pozici na bobu?

Já jsem brzdař. Ze srandy s klukama říkáme dělník bobu, protože je okolo bobů hodně manuální práce. Piloti samozřejmě taky makaj, ale když si třeba ráno prohlížejí dráhu, tak brzdaři se musí postarat, aby byl bob připravený na startu. 2 jízdy na dráze za den znamená cca 4 hodiny práce, kdy se musí stále něco přenášet, popotahovat a k tomu je ještě hodně práce okolo přípravy bobu večer v garáži.

A co je tvým úkolem?

Úkolem je roztlačit bob na startu, aby se co nejvíc rozjel a nabral rychlost a dole zabrzdit. A ne, nemusíme se do zatáček naklánět, během jízdy už se jen pevně držíš. Ono je to dost slušná raketa, v některých zatáčkách je dost velké přetížení, takže se fakt jen pevně chytneš a za cílovkou zastavíš. Dráhu znáš nazpaměť, koukat se za jízdy nesmí, teda nemělo by se kvůli bezpečnosti a aerodynamice. Ale technicky to možné je 🙂

  „Mým úkolem je roztlačit bob na startu, aby se co nejvíc rozjel a nabral rychlost a dole zabrzdit.“ 

Známe se už delší dobu a vím, že kromě sportu máš mnohem víc zájmů a povinností. Dá se vůbec skloubit profesní dráha bobisty a úspěšného podnikatele?

Haha, tak úspěšného podnikatele si představuji ještě trošku jinak, ale ano, sport je pořád “pouze” mým koníčkem, a protože jsem začal s vrcholovým sportem relativně v pozdním věku, měl jsem už rozběhnutý byznys a různé projekty k tomu. Skloubit to teď už jde velmi dobře, ale začátky této mé vize byly velmi těžké. Je nutno říct, že dokud jsem na to byl sám, tak to fungovalo jen velmi těžko a dřív nebo později bych všechno pohřbil. Až nedávno jsem všechny projekty propojil se značkou Feo Patito a díky tomu to všechno funguje a já si můžu v klidu sportovat a doma je o vše postaráno. Takže za to jim moc děkuji.

Jak vypadá tvůj normální trénink a jak vůbec tvůj normální den?

Můj normální trénink se skládá z tréninků v posilovně a atletiky. Den pak vypadá tak, že mezi tréninky vkládám všechny pracovní povinnosti a dost času taky strávím na cestách. V době mimo závodní sezónu trénuji 7-8 tréninkových jednotek týdně, z toho 4-5krát atletika a 3 krát posilovna. Charakter tréninků se nám mění v závislosti na období. Zjednodušeně řečeno periodizujeme trénink tak, abychom na jaře trénovali odolnost a všeobecnou, rychlostní, odrazovou i silovou vytrvalost, děláme velké objemy s krátkými pauzami a postupně se plán mění do kvality, takže když začíná závodní sezóna, zvětšujeme už maximální sílu, výbušnost a rychlost. Vše směřuje k vrcholu sezóny a tím je vždy mistrovství světa nebo letos právě Olympiáda.  V závodní sezóně už se přidávají tréninky na dráze a závody, takže hodně cestujeme a není už tolik času na klasické tréninky, jak bylo zvykem v létě. Ale i tak mezi tréninky na dráze vkládáme 3-4 jednotky atletického a silového tréninku, abychom se stále zlepšovali.

A jaký je tvůj oblíbený cvik?

Oblíbený cvik těžko hledat, baví mě fakt všechno, každý trénink si užívám, ale všeobecně mě prostě baví zvedat těžké věci ze země. 🙂 Takže všechno se vzpěračskou osou.

A co shyby?

Když jde o shyby, tak na ty se musím poslední dobou nějak přemlouvat 😀 asi proto, že jsem v nich pěkná srač…gora 😀

Pokud se nemýlím, tak jsi začínal s crossfitem v ČR, co tě vedlo k tomu, že ses přeorientoval na boby?

Ano, už jsem to zmínil v rozhovoru výše. CrossFit pro mě byl jak pracovním nadšením, tak i sportem číslo 1. Jezdili jsme po závodech u nás i do zahraničí, vlastní závod jsem také sám pořádal, provozoval jsem 2 CF boxy, takže všechen byznys byl napojen na CrossFit. Ale přeci jen možnost jet na Olympiádu tam nebyla, takže když jsem viděl, že ta možnost je v bobech docela reálná, tak jsem se rozhodl tomu dát maximum a vše ostatní jsem pustil.

  „Byl to tak trošku risk, vsazeno vše na jednu kartu, ale jak to vypadá, tak se to vyplatilo.“ 

Co tě motivuje k tomu, aby ses zdokonaloval a pořádně trénoval?

Momentálně je to olympiáda, pak uvidíme, budu se rozhodovat, zda pokračovat v bobech nebo ne. Ale všeobecně se dá říct, že sport a pohyb mám v sobě a díky CrossFitu věřím v neustále zlepšování všestranné fyzické zdatnosti, jak se říká ve zdravém a silném těle, zdravý duch, silní a funkční lidé jsou v životě užitečnější a lépe zvládají cokoliv, co je potká, takže ikdyž nebudu trénovat na nějaký závod, určitě se budu dál připravovat na život. Takže ta odpověď je spíš, že chci být zdravý, výkonný a připravený na cokoliv, co mi život postaví do cesty, což je vlastně jedna z definicí fitness podle CrossFitu.

Letos se podíváš na olympiádu, můžeš nám už nyní něco prozradit? Jaké jsou vaše ambice?

No tak ono to ještě není všechno potvrzené. V následujících závodech před olympiádou si účast musíme ještě vyjet, to znamená, že musíme získat patřičný počet bodů v žebříčku IBSF. Nicméně účast minimálně dvou čtyřek a jedné dvojky je pro nás vzhledem k výsledkům z minulých let velmi pravděpodobná. V ideálním případě pojedou i dvě dvojky. No a na olympiádě samozřejmě chceme zajet co nejlepší výsledek, já věřím na zázraky a chci medaili, buď teď nebo za 4 roky v Číně, ale v této neskutečně technicky vyspělé a fyzicky skvěle připravené konkurenci by bylo umístění v top 10 pro nás velkým úspěchem. Uvidíme, nechme se překvapit. Čekají nás velmi náročné 2 měsíce ještě.

Jaké jsou tvé plány na další rok?

V novém roce začínáme hned 1.1., kdy odjíždíme na sérii tří světových pohárů v řadě. Dva z nich se ještě budou započítávat do celkového žebříčku pro postup na olympiádu. No a doufejme, že 5.února odletíme s reprezentací do Pyeongchangu na Olympijské hry. Co bude pak zatím vážně nedokážu odhadovat. Vše bude záležet na tom, jak dopadne tahle sezóna. No a abych nezapomněl, velmi se těším na seminář s Alexem Viadou, který stihnu navštívit těsně před olympiádou, kdy máme reprezentační volno. Na to se moc těším. Budu tam jako partner akce se svojí firmou Czech Beast i jako vděčný účastník. Moc se těším, kam se zase posunu, jsem totiž profesně také trenér, i když teď neaktivní.
 Zaregistrujte si i vy na seminář Hybrid Athelete


Warning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75