TRX HIIT aneb vysoce intenzivní trénink jinak, než jste zvyklí!

Publikováno: 12. března 2019

Kruháč, funkční kruháč, břišní pekáč, sexy zadek, brutal kruháč, kalorická bomba a jiné podobné názvy, které se objevují na rozvrzích ve vašem oblíbeném fitness či gymu. Člověk by i řekl, že jakmile je na rozvrhu „jen” kruhový trénink, tak už to lidi nebere. Často slyším, chce to změnu (ha, dokonce to slýchám i v politice při volbách) a přitom jde jen o jakýsi truc či jen hledání něčeho nového, lákavějšího, neprobádaného apod. Nalijme si čistého vína, trenéři! Můžeme si za to sami:) Naši klienti jsou už napapaní tabat nebo kruháčů typu 30sec zátěž a 15sec odpočinek. Ne, že by to byly špatné druhy cvičení, ale čeho je moc, toho je příliš. A hlavně pamatujte, co lidé říkají: „Chce to změnu”.

Co takhle jít na to jednoduše a zároveň velmi efektivně? Mám pro vás řešení. Budou vám stačit hodinky, vaše tělo a TRX. Nic víc, nic míň.

Vysoce intenzivní intervalový trénink, který je založený na 2 základních principech:

1. Co je to TRX HIIT?

Definicí, najdete hned několik. Jednoduše řečeno se jedná o trénink v submaximální zátěži rychlejšího tempa. Hlavním cílem tohoto tréninku by měla být “akumulace vhodného objemu vysoce kvalitní práce”. Ano, vysoce kvalitní práce. Žádný šuch – šuch – šuch, hlavně, ať už je to za mnou. Nezaměňujme vysoce intenzivní trénink s tréninkem vysokého vyčerpání. Zajímá nás vysoký výkon nikoli trénink s vysokou únavou, kdy klient zažije vysoké RPE (rating of perceived exertion – neboli koeficient vnímané únavy), což není vždy spojeno se skutečnou prací s vysokou intenzitou.

2. TRX fundamentální pohyby

V 3D FITNESS ACADEMY a v TRX věříme, že bychom měli trénovat vysoce intenzivní tréninky opřené o fundamentální pohyby. Mezi fundamentální pohyby řadíme např. dřep, předklon, tah, tlak, rotaci a další. Vším vás provedeme na jednom z našich školení TRX. Všechny tyto pohyby totiž děláme každý den v našich běžných životech ať už jsi Forrest Gump nebo Homer Simpson. Pokud umím dobře zařadit a kombinovat fundamentální pohyby, tak už mi jen zbývá správná aplikace objemu. “Není toho moc“ nebo „Zase dneska to bylo slabší tréňo…”, jojo, tohle jste určitě někdy na vašich trénincích slyšeli. A přitom stačilo málo. Efektivnější kombinace fundamentálních pohybů, práce s tempem cvičení, délka odpočinku a aplikace objemu.

JAK NA TO V PRAXI?

Tak a teď k našemu tréninku. Délka 8 minutového cvičení, které je založené na dvou fundamentálních pohybech – dřepu a tahu. AMRAP 120 (As many rounds as possible – tolik kol kolik dokážete), ale do dalšího kola můžete jít až tehdy, máte-li tepovou frekvenci nižší než 120 tepů/min. Proč??? Mohli byste udělat co nejvíce kol za 8 min, ale otázkou je, jak by ta poslední kola vypadala. Ha, a nám jde přece o vysoce kvalitní práci. Tedy po zvládnutí prvního kola odpočívejte, dokud vám tepová frekvence neklesne na 120tepů/min. Potom můžete začít druhé kolo stejných cviků. Takto to opakujete do 8 min. Kolik kol dokážete, tak dobře jste trénovaní. A není zde tak velké riziko, že to někdo v závěru bude „prasit”.

AMRAP 120
TRX Jump Squat – 10 opakování
TRX Power Pull (levá r.) – 10 opakování
TRX Speed Squat (bez výskoku) – 10 opakování
TRX Power Pull (pravá r.) – 10 opakování
TRX Atomic Push – 10 opakování

Opakujete kolo, jakmile vám klesne tepová frekvence pod 120 tepů/min.

Všechny cviky můžete vidět na videu (viz níže) anebo mám pro vás lepší nabídku.

TRX BOOT CAMP 2019

Přijďte zažít tento anebo i jiné druhy cvičení na jedinečnou akci tohoto léta. Na TRX BOOTCAMP 2019, který se bude konat v srpnu v Praze. Bude to nejen jedinečná jízda, ale také velká inspirace pro váš trénink, ať už jste hobíci, válečníci nebo profi trenéři.

Tak zítra vás chci vidět na značkách!

Filip RaptopulosWarning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75