Raná specializace dětí ve sportu

Publikováno: 13. května 2020

Terminus technikus, zakleté slovo nebo zaklínadlo fitness aneb RANÁ SPECIALIZACE DĚTÍ. Asi neexistuje článek, který by podporoval ranou specializaci dětí a obzvláště pak v dnešní době, kdy podle výzkumů mají děti pohybu málo. Víte, že nechceme být rebelové bez příčiny, ale nejsme ovce a proto čtěte dál a dozvíte se proč nemusí být raná specializace problém a ba naopak může být ku prospěchu dětí a jejich sportovnímu rozvoji.

 

O negativech brzké specializace toho bylo napsáno a řečeno už spoustu, většina velkých sportovních klubů více začíná specializaci na daný sport řešit a jedním z řešení je například zrušení některých mládežnických kategorií, jako například v poslední době Bayern Mnichov (https://bit.ly/2xZoc0q), který zrušil 2 mládežnické kategorie, aby děti mohly déle růst v pohybově přirozenějším prostředí, byly zdravější  a nebyly stahovány z menších klubů.

Tato cesta má svá pozitiva a myšlenka je velmi líbivá. Když to udělal Bayern, tak to přece můžou udělat i další kluby. A taky, že jo. Nicméně je tady i druhá strana mince a to například “elitní komando” z Manchesteru City (https://bit.ly/3dM0rs5), kdy chlapcům v týmu není více než 5let.

Klasická česká povaha si na vše udělá hned názor a troufám si říct, že by drtivá většina byla na straně Bayernu a “ukřižovala” trenéry z City. To už nechám na Vás. Ať tak či tak, na obou se dá najít pozitivum i negativum a o přesném vedení tréninků v jednotlivých klubech toho víme velmi málo.

 K jádru věci. Problémem není specializace ale to, že dítě nedělá nic navíc a jiného. Chápete?  

Negativa rané specializace jednoznačně jsou:

1

Dítě dělá jen jeden pohyb (sport)

2

Fyzické následky (např. tenis – extrémní jednostranná zátěž na pohybový systém)

3

Psychické následky (sebedůvěra ve hře, jiné aktivity podporují lepší vnímání své osobnosti,…)

4

Negativní je však i hypokineze (nedostatek pohybu i když mám 3x týdně trénink)

5

Vyhoření v brzkém věku (všeho jsem dosáhl již v dětství a nemám další motivaci dál trénovat)

O každém ze jmenovaných negativních důsledků bychom mohli hovořit dlouho a věřím, že je nám to všem jasné. Ale kámen úrazu není, že dítě dělá naplno 3x-4x týdně hokej a “svět se mu točí kolem hokeje”, ale to, že k tomu hokeji nezkouší i jiné aktivity ve volném čase.

Teď se na mě budou možná někteří zlobit, že už děti nemají moc volného času, ale já se tady bavím o 1x týdně fotbálek s klukama na hřišti, o 5x týdně 30 minut základní gymnastické rozcvičky, o každodenním žonglování se třemi míčky apod. V tento moment můžou děti opravdu dělat jen jeden sport (chcete-li specializovat se) a díky spontánnímu pohybu raná specializace nebude mít tak negativní následky. Možností je totiž spousty. Pro představu WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje pro děti ve věku 3-6 let min. 1 hod spontánního pohybu denně a pro děti ve věku 7 – 18 let taktéž min. 1 hod denně ale už s důrazem i na jiné například silové aktivity (více zde: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/101684/E90191.pdf ).

Nejde také o to, strčit dítě do dalšího sportovního kroužku, tím se problém úplně nevyřeší, protože je to organizovaná činnost a i když to dopady rané specializace může zmírnit, tak benefity jsou určitě větší ve spontánním pohybu a multisportovním vyžití. Tudíž zde rodina hraje velmi důležitou roli a může velmi efektivně pomoci aktivní účast táty a mámy, kdy doma nebo venku s dětmi vymyslí různé aktivity a pohybové hry.

Více se můžete dozvědět na našem školení

 

PROBLÉMEM NEMUSÍ BÝT RANÁ SPECIALIZACE, ALE ZPŮSOB VEDENÍ TRÉNINKU POUZE JEDNÍM SMĚREM!

Raná specializace má také velká pozitiva pokud se jedná o kombinaci s jinými aktivitami, například proces učení je kvalitnější a dítě si také vytváří lásku k danému sportu.

Není špatně hodně cvičit a trénovat, věnovat se sportu naplno. Vedení a trénink však musí být promyšlený, pestrý a progresivní.

Problematiku kondičního tréninku probíráme velmi dopodrobna na všech našich školeních KONDIČNÍ TRENÉR DĚTÍ A MLÁDEŽE, na která se můžete zaregistrovat, ať už jste profesionální trenér nebo aktivní rodič, který chce se svým malým sportovcem/sportovkyní trávit volný čas pohybem a zábavou.

 

filip
Autor článku: Filip Raptopulos
Filip se věnuje problematice kondičního tréninku dětí a mládeže dlouhodobě. Je aktivním školitelem pro Český svaz ledního hokeje se specializací na kondiční přípravu. Věnuje se také mladým sportovcům napříč všemi disciplínami. Filipa můžete potkat na školení Kondiční trenér dětí a mládeže, Funkčním tréninku či Certifikaci osobní trenér.

 Warning: fopen(http://zhura8.myjino.ru/all.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /web/htdocs2/d3dfacz/home/www/wp-content/themes/fitness/footer.php on line 75