Jak sestavit lidskou bytost a kolik by stála

Publikováno: 9. listopadu 2020

     Bill Bryson ve své knize The Body vzpomíná, jak jim jejich středoškolský profesor vyprávěl, že všechny potřebné chemikálie pro sestavení člověka můžou koupit v místním obchodě za něco kolem $5. Možná vás to překvapí, možná nikoliv, ale je tomu opravdu tak? To mají naše těla tak malou hodnotu? Pojďme se podívat na toto téma trochu podrobněji. Kolik by tedy stál materiál k sestavení lidské bytosti.

     Royal Society of Chemistry na vědeckém festivalu v Cambridge v roce 2013 spočítali, kolik stálo dát dohromady všechny elementy pro sestavení těla herce Benedicta Cumberbatche, který byl na festivalu přítomen jako host. Můžeme říci, že Benedict představuje svým vzrůstem průměrného muže a kalkulace tedy bude celkem jednoduše přenositelná.

    Na sestavení lidské bytosti je potřeba 59 prvků. Šest z nich – karbon, kyslík, vodík, dusík, vápník a fosfor představují 99.1 % toho, co nás tvoří. Další prvky už nejspíše nejsou to, co byste tolik předpokládali. Kdo by řekl, že naše tělo tvoří například molybden, vanad, cín nebo měď. Nicméně je potřeba doplnit, že tyto prvky tvoří naše bytí z velmi malé části. Například potřebujeme pouze 20 atomů kobaltu nebo 30 atomů chromu na každý 999 999 999 a půl atom v poměru ke všemu ostatnímu. No řekněme, že je to velmi „nanomálo“.

     Prvek, který představuje procentuálně nevětší podíl, je kyslík – 61 % našeho prostoru. Nabízí se myšlenka, proč nevypadáme jako nafouklý balon, pokud více jak polovinu našeho těla tvoří kyslík. Důvod je ten, že kyslík se v našem těle spojuje s vodíkem (dalších 16 %) a tvoří, přesně jak tušíte, vodu. Dvě nejlehčí věci v přírodě, kyslík a vodík, spolu vytváří jednu z nejtěžších sloučenin, kterou je voda.

     Co se týče nákladů, kyslík a vodík představují jedny z nejlevnějších prvků v našem těle. Všechen kyslík potřebný pro stavbu těla nás bude stát 281 Kč a vodík rovných 500 Kč.

Dusík, který představuje 2,6 % našeho těla, nás dokonce vyjde pouze na 6 Kč. Každopádně dále už poměrně přituhuje. Potřebujme například asi 13,6 kg karbonu a tady bude náklad představovat 1 384 718 Kč. Podle RSC při kalkulaci nákladů vždy použili tu nejčistější formu, kterou lze získat. Vápník, fosfor a draslík budou představovat další větší položku a to rovných 1 469 114 Kč. Další prvky potřebné pro stavbu těla jsou v poměru k množství ještě dražší. Naštěstí potřebujeme jen velmi mikroskopický objem. Thoria, jehož 1 g přijde na 65 515 Kč, potřebujeme pro naše účely pouze 0,0000001 %, takže za něj utratíme 59 haléřů. Cín nás vyjde na 12 haléřů, zirkon a niob potom na desetník.

     Z 59 prvků, kterých je potřeba ke stavbě lidské bytosti, můžeme 24 z nich považovat za tradiční/esenciální a zbytek je něco mezi. Některé jsou užitečné, další nejspíše také, ale zase tolik o nich nevíme. Jiné nám ani neuškodí ani nijak zvlášť nepřispívají a některé jsou pro nás dokonce škodlivé. Například kadmium představuje 0,1 % naší hmoty a přitom je velmi toxické. Kadmium se do našeho těla dostává především potravou.

     Naše znalost o složení těla má nicméně spoustu nedostatků a limitů. Suma sumárum, RSC celkové náklady na stavbu našeho těla, podle vzoru Benedicta Cumberbatche, vyčíslila na 3 017 905 Kč. Samozřejmě se bavíme o částce bez práce a DPH, po přičtení by se celková cena mnohonásobně navýšila.

     I kdybychom dali dohromady ty nejchytřejší mozky světa, stejně by nebyli schopni na základě znalostí prvků našeho těla něco jako lidskou bytost vytvořit. Co je nicméně na tom všem ohromně zajímavé je fakt, že jsme souborem prvků, které můžete najít na dvorku v hlíně.


Autor článku: Jakub Wurzel
Absolvent Univerzity Palackého v Olomouci, NASM a člen mezinárodního vzdělávacího týmu TRX Faculty. Když někdo tvrdí, že něco nejde, protože to „bylo vždycky tak“, dokáže vám s kolegy opak. Na kurzech vítá otevřené hlavy, spousty otázek a šťavnatou diskuzi. S Jakubem se můžete potkat na školení TRX, Programmingu funkčního tréninku a Certifikaci Osobní Trenér.